Превенции и превантивно-стабилизиращи упражнения в кондиционните тренировки - за и против

                                                                                                                     

                                                                                           Нумори Кейта - Verona volley, след възстановяване от травма                           Автор:  Юлиан Карабиберов


 Първостепенна задача, в началото на подготовката е трениращия да изгради мускулатура и двигателни качества, които да му гарантират здравето и способността за противодействие на травми.

 На първо място, състезателят трябва да е здрав. С тази цел е ОФП (Общо физическа подготовка), в която тренировъчната ни система “JK Fit Motion” включва освен силови, така и превантивно-стабилизиращи упражнения, като към тях се причисляват и тези за баланс и равновесна устойчивост, за мобилност, координация и др. Те развиват силата на дълбоките мускули – ротатори, стабилизатори, фиксатори, пропорционалността в силовото развитие на агонисти-антагонисти, синергисти и т.н. Тези мускули, смятани от много треньори за второстепенни и маловажни са първите които се уморяват и травмират. Това е така, защото работата със свободни тежести и респективно действащите срещу гравитацията мускулни усилия, малко могат да увеличат силата им при ротиращи движения например. Тогава се използват спомагателните упражнения с кабели, ластици, допълнителни уреди, често считани за безполезни, дори глупави.

 „Глупавите упражнения“ обаче, често са ни спасявали в трудни ситуации генериращи травми в гореспоменатите мускули. Примери от практиката ми бол, особено с елитни състезатели от спорта волейбол (Боян Йорданов, Теодор Салпаров, Матей Казийски, Николай Николов и много други).

                                                                                   

 Ще спомена само един случай и изказване на един от любимците ми – Боян Йорданов, който в момента на 41 годишна възраст, още се състезава професионално, дори миналата година беше обявен за волейболист №1 на Гърция. Той каза така: Ако не беше това упражнение, което не знам как измисли, нямаше да играя до сега на това професионално ниво. Правя го преди всяка тренировка и мач!“. Упражнението беше за мобилност, изпълнявано с малко съпротивление на кабел. Целта беше да активираме бицепса в най-разтегнато и слабо положение откъм рамото, където да концентрираме вибрационното поле при особена позиция и биомеханика на движението. Едно упражнение свърши работа, замествайки 5 кинезитерапевтични, които му бяха предписани в Гърция след тежката операция. Да си призная, не вярвах, че това просто упражнение ще се окаже най-полезното за дългогодишната му кариера, но този случай с Боян, ме накара да започна да уважам упражненията за превенция.

 Доволен съм, че превантивно-стабилизиращите и превантивно динамизиращите упражнения от системата “JK Fit Motion”, се възприемат с охота от моите кондиционни треньори и ефективно се използват по предназначението им. В следваща публикация ще представя лично изследване на един от тях, прилагащ ги в тренировките на хора с понижена двигателна активност.

 Критики не липсват, но нека ги има та да сме на ясно, сътрудничеството на науката с практиката до колко е тясно!

 Но все пак, другари специалисти, не бързайте да критикувате след като не знаете подтекстовата идея на кондициония треньор, използващ такъв тип упражнениия!

 Това, което обаче предизвиква притеснение е преекспонирането на превенциите и не на място използването им при елитните спортисти. Така например, равновесните упражнения на полусферична топка босу, изчерпват ползите си бързо, затова произведохме хоризонтално движещата се платформа с твърда повърхност. Все пак обаче, никой спорт не се провежда на такава плаваща под краката основа. Затова след нея се използват превантивно-динамизиращите упражнения, моделиращи естествени условия в които се провежда състезателната дейност. Когато ползата и от тях намалее, превантивните упражнения се изключват от аресенала на използваните тренировъчни средства.

 Всичко с времето си, до момента на полезност.

 Най-трудно е да се убедят в това кинезитерапевтите, използващи превантивни упражнения не само при възстановяване след контузии, специфично за хронични травми разгряване, а изобщо целогодишно. Много често това изземва от времето отделено на кондиционния треньор, а пък той респективно от това на старши треньора или помощника му, провеждащ най-важната за спорта специална работа.

 Нямам нищо против превантивните упражнения, защото лично съм ги вградил в първия модул на физическа подготовка и съм им намерил точното място в системата „JK Fit Motion“. Повече от ясно е обаче, че те нито ще направят нашите състезатели по-силни, нито по-бързи, нито по-издръжливи. Нямат принос дори във функционално-координационен план, когато двигателните качества трябва да се „трансформират“ в способности за ефективното им използване по време на състезателна дейност. Тяхната цел е единствено да предпазват от травми и то до време и да осигурят база за безопасно използване на силовите и скоростните средства. За това, не си губете времето с тях, когато ползите от използването им е нищожна, освен при специални случаи по препоръка на кинезитерапевта или доктора.

 С риск спецовете да ме критикуват подчертавам: Правих усилия да ги наложа, сега пък правя усилия да ги отложа основно за началните етапи на спортна подготовка или като спомагателни средства в разгряването при нужда. Нека превантивно-стабилизиращите упражнения останат в тренировъчните програми за кондиционна подготовка, до момента в който носят ползи за здравето и устойчивостта на травми. Целенасоченото им използване не се изключва при всяка подготвителна част на тренировката и дори преди състезание, ако е необходимо специално вработване на проблемна част от тялото. ОФП и силовата работа са с напълно достатъчна превантивна насоченост, затова не споделям мнението, че само специалната тренировка е достатъчна за елитния спортист. Това се отнася особено, ако той се състезава в спорт изобилстващ от разнообразни движения, каквито са спортните игри, единоборствата, гимнастиката, многобоите и много други.

 С тази цел предпочитам моите кондиционни треньори да са се занимавали с много спортове, защото когато един спортист работи за бързина на придвижване, трябва да мисли като лекоатлет-спринтьор, когато работи за отскокливост с плиометрични упражнения, трябва да мисли като лекоатлет-скачач, с балистичните упражнения, като лекоатлет-хвърляч, за сила като щангист силач, но никога да не забравя, че е спортист в неговия си спорт. Това изисква комплексни познания, координационни способности и опит, но и задълбочено познаване на конкретния спорт в който работи кондиционния треньор.   Интегралния модел на планиране на кондиционната подготовка с приоритети по модули, ще даде възможност на спортиста да се състезава 10 месеца в годината. На високото ниво на тренираност поддържана продължително време, а не на краткосрочното навлизане в едновърхова или двувърхова спортна форма се базира нашата платформа. Планирането с едновърхово или двувърхово навлизане в спортна форма използвай ако в годишния цикъл имаш 1-2 отговорни състезания, като световно първенство или Олимпийски игри.

 След като практиката през последните 20 години недвусмислено го доказва, кой каквото си ще да казва!

 С благодарност към кондиционните треньори, които разбират и правилно прилагат превантивно-стабилизиращите упражнения.

 С благодарност и към кинезитерапевтите, които ни помагат да вградим по правилния начин този тип упражнения в тренировъчната ни система “JK Fit Motion”.

                                                                                                                                                                                                                                  JK Fitness & Колеж по спорт "Био Фит"

Коментари: 0
Към тази публикация още няма коментари. Защо не напишете първия коментар още сега?
Коментирайте статията

Вашият email адрес няма да се публикува. Задължителните полета са маркирани със *